עמוד הבית > מגזין Depend > מי מפחד משלפוחית רגיזה?

מי מפחד משלפוחית רגיזה?

שלפוחית שתן רגיזה (בלועזית Overactive bladder) הוא שמה של תסמונת נפוצה המהווה את אחת הסיבות המרכזיות לדליפת שתן בלתי רצונית בקרב גברים בכל קבוצות הגיל והינה בעלת השלכות תפקודיות, כלכליות וחברתיות משמעותיות.

הגדרת התסמונת מבוססת על התסמינים הנגרמים על ידה הכוללים:

גברים הסובלים משלפוחית רגיזה חשים שאינם יכולים להתאפק יותר מכמה שניות, ואם לא יגיעו לשרותים מיד הם עלולים לדלוף שתן ללא שליטה גם אם הדבר מתרחש בעיצומו של משחק כדורגל, דיג או פעילות מהנה אחרת.

המנגנון אשר עומד בבסיס התסמונת הינו התכווצויות בלתי רצוניות של השריר העוטף את שלפוחית השתן, אשר גורמות לסחיטה של השלפוחית ודחיקת השתן שבתוכה לכיוון השופכה. במידה ששרירי הסוגר אינם חזקים דיים עלול השתן לדלוף אל מחוץ לגוף.

שכיחות התסמונת בקרב שני המינים הינה גבוהה ומחקרים מצאו שאחד מכל ששה אנשים סובלים משלפוחית שתן רגיזה.

מצבים שונים עלולים לגרום לתסמיני תכיפות ודחיפות במתן שתן בגברים, כגון גדילת יתר של בלוטת הערמונית הלוחצת על השופכה ומקשה על מעבר השתן דרכה, אבנים בשלפוחית או גידול. מחלות הגורמות לפגיעה עקיפה במערכת העצבים כדוגמת סוכרת, מחלות שמקורן במערכת העצבים המרכזית כדוגמת פרקינסון וטרשת נפוצה וכן טראומה לעמוד השדרה או בלט דיסק הגורם ללחץ על סיבי העצב שבחוט השדרה עלולים גם כן להוביל לתסמינים אלו.

לפני בחירת הטיפול יפנה אותך הרופא למספר בדיקות שמטרתן לזהות את הגורם הספיציפי לבעייה במקרה שלך.

אפשרויות הטיפול בתסמונת השלפוחית הרגיזה שונות ומגוונות. במידה שמזוהה סיבה ספיציפית הגורמת לתסמינים (כגון הגדלה של בלטות הערמונית, סוכרת, אבנים וכו') יש לטפל בה תחילה.

אנו כרופאים שואפים תמיד 'לתקן' את הבעייה ממנה סובל המטופל ובכך לשפר את איכות חייו. עם זאת, לא בכל הגברים הסובלים משלפוחית שתן רגיזה, בעיקר בדרגות הקשות, ניתן להשיג שליטה מלאה ואפס תקלות באמצעות טיפולים רפואיים. כאן נכנסים לתמונה אביזרי ספיגה יעודיים ומתקדמים כמו סדרת המוצרים של Depend. מוצרים אלו תוכננו במיוחד לספוג שתן ועם זאת להקנות מראה ותחושה של תחתונים. שימוש במוצרים אלו לצד הטיפולים הרפואיים לסוגיהם תורם לביטחון ולשלוות הנפש של הגברים הלוקים בתסמונת ומונע את הדאגה המתמדת מארועי דליפת שתן בלתי צפויים.